Zmiana kategorii pojazdu

Zmiana kategorii pojazdu z ciężarowy na kamper.

Wbrew temu co można czasami przeczytać na forach internetowych oraz grupach miłośników karawaningu, przerobienie busa na kampera w świetle prawa jest możliwe. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, o których napiszemy poniżej.

  1. Ściana grodziowa

Na początku trzeba podjąć decyzję, czy usuniesz ścianę grodziową i zmienisz kategorie pojazdu na kampera, czy zostawisz ciężarowy i będziesz jeździć ze ścianą pomiędzy częścią pasażerską, a przestrzenią załadunkową.

Usuwając ścianę grodziową w świetle prawa będzie konieczna zmiana kategorii pojazdu na pojazd specjalny kamper. Pozostawiając ścianę będziesz mógł nadal jeździć samochodem ciężarowym, a cała zabudowa będzie załadunkiem.

Co trzeba zrobić decydując się na demontaż ściany grodziowej?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wskazuje, że tylko warsztaty samochodowe oznaczone kodem PKD 45.20 Z lub 50.20.A zajmujące się konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych mogą dokonać takiej zmiany.

Sposób 1. Należy się zatem udać do odpowiedniego mechanika i zlecić mu usunięcie ściany grodziowej.

Sposób 2. Druga opcja jest nieco tańsza, można samodzielnie zdemontować ściankę i udać się do zaprzyjaźnionego mechanika, który sprawdzi naszą pracę i wystawi fakturę za demontaż ściany grodziowej. Rachunek za taką czynność jest bardzo ważny, będzie wymagany przy przeglądzie.  

Sposób 3. To samodzielne usunięcie ścianki i wystawienie przez siebie oświadczenia o dokonanej zmianie. Jest to możliwe pod warunkiem, że prowadzisz działalność gospodarczą, a w PKD masz wpisany kod 45.20 Z. Wówczas faktura nie będzie konieczna, ale wymagane będzie oświadczenie o dokonanej zmianie i demontażu zgodnie z wymogami ustawy, które wystawiasz samodzielnie opieczętowując pieczęcią firmową.

 

Niezależnie od sposobu który wybierzesz, kolejnym krokiem jest wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w celu wykonania przeglądu. Może być ciężko znaleźć diagnostę, który zrobi to od ręki. Nie należy się poddawać i trzeba szukać innej stacji tak długo, aż się uda.

Można sobie ułatwić wizytę w stacji diagnostycznej poprzez umówienie się na sprawdzenie stanu technicznego po wprowadzonych zmianach poprzez rzeczoznawcę samochodowego. Koszt takiej usługi waha się od 400 do 800zł. Rzeczoznawca samochodowy sprawdzi vana i wystawi zaświadczenie, z którym zdecydowanie łatwiej przejdzie się badanie na stacji diagnostycznej. Na taką opcję na pewno warto się zdecydować, jeśli poza demontażem ścianki zmieniamy ilość miejsc siedzących w samochodzie.

  1. Zmiana miejsc siedzących

W samochodzie dostawczym o masie do 3,5 ton najczęściej montowane są 3 miejsca siedzące. Decydując się na zmianę ilości miejsc konieczne będzie wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym.  

Zmieniając ilość miejsc z większej na mniejszą (np. z 3 na 2):

Zmiana w dół jest zdecydowanie prostsza niż w górę. Identycznie jak przy ścianie grodziowej, prawo określa, że taką zmianę mogą wykonać wyłącznie warsztaty samochodowe oznaczone kodem PKD 45.20 Z lub 50.20.A: konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych. Może to być zaprzyjaźniony mechanik lub firma specjalizująca się w tego typu zmianach. Możesz również samodzielnie usunąć kanapę i zamontować fotel, ale pod warunkiem, że prowadzisz warsztat samochodowy. W każdym przypadku będzie konieczna faktura za wykonaną usługę lub oświadczenie o starannym dokonaniu zmian.

Z fakturą lub zaświadczeniem należy udać się do rzeczoznawcy samochodowego, który wystawi zaświadczenie sprawdziwszy wcześniej czy fotele zostały zamontowane zgodnie z wymogami ustawy. Sprawdzane są mocowania, pasy bezpieczeństwa, zapięcia oraz jakość wykonania pracy. Koszt rzeczoznawcy od 400-800 zł.

Posiadając zaświadczenie od rzeczoznawcy znacznie łatwiej będzie przejść kontrolę na stacji diagnostycznej.

Jadąc na badanie konieczne jest zabranie ze sobą faktury za usługę wymiany foteli, oświadczenie od mechanika o rzetelnym wykonaniu zmian przez zakład mechaniczny oraz zaświadczenie od rzeczoznawcy. Jeśli samodzielnie wymieniłeś fotele to zabierz ze sobą jeszcze wpis do CEIDG, na którym wskazany jest kod PKD 45.20 Z. Koszt wizyty w Okręgowej Stacji Diagnostycznej to około 182 zł.

Po przejściu badania technicznego z kompletem dokumentów należy udać się do Urzędu Komunikacji i wprowadzić zmiany do dowodu. Koszt zmian w dowodzie ok 50 zł.

Zmiana w górę tj. zwiększanie miejsc siedzących.

Tu sprawa się komplikuje, ale nadal można to zrobić! Wiąże się to jednak z większymi kosztami i dłuższym czasem załatwiania formalności.

Najprościej będzie zlecić wykonanie montażu dodatkowych siedzeń specjalistycznej firmie. Wtedy będziesz mieć pewność, że robota została wykonana starannie i zamontowane fotele są bezpieczne. Koszt zakupu i montażu dwóch nowych siedzeń z systemem ISOFIX  przez profesjonalną firmę wraz z przygotowaniem dokumentacji to ok 5000 zł.

Można zrobić to samodzielnie. Po dokonaniu zmiany należy uzyskać opinię z Instytutu Transportu Samochodowego w skrócie ITS lub z Laboratorium Badań Pojazdów PIMOT. Najpierw trzeba się umówić na wizytę mechanika rzeczoznawcy, który oceni czy sposób zamontowania foteli i kotwiczenia pasów jest odpowiedni oraz sprawdzi czy pasy bezpieczeństwa mają odpowiednie atesty. W rozporządzeniu wskazano też, że przynajmniej jedno siedzenie w tylnej kanapie musi posiadać system mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX. Koszt wystawienia takiej opinii to ok 1000-1500zł. Czas oczekiwania na badanie techniczne i wystawienie opinii od 2 do 4 tygodni.

Z takim zaświadczeniem należy udać się na okręgową stację kontroli pojazdów i przejść pozytywnie badania. Diagnosta wprowadzi do systemu zmiany i na koniec zostanie tylko wizyta w Wydziale Komunikacji.  

  1. Przerejestrowanie samochodu

Następny krok po badaniu technicznym to wizyta w wydziale komunikacji, gdzie czeka nas przerejestrowanie samochodu z ciężarowego na osobowy lub odwrotnie. Mamy na to 30 dni od wykonania przeglądu. Koszt dokonania zmiany i wystawienia nowego dowodu to ok 50zł.

By zmienić kategorię pojazdu na specjalny auto musi spełniać minimalne wymagania auta kempingowego. By móc je zakwalifikować jako pojazd specjalny kempingowy auto powinno  spełniać następujące wymogi:  “Samochód kempingowy oznacza pojazd specjalnego przeznaczenia kategorii M zbudowany w taki sposób, aby służył jako miejsce mieszkalne, zawierający co najmniej następujące wyposażenie:

  • siedzenia i stolik,
  • miejsca do spania, które mogą powstawać z siedzeń
  • urządzenia kuchenne
  • szafki

Wyposażenie to jest umocowane trwale w przedziale mieszkalnym; stolik może być jednak zbudowany tak, aby łatwo można go było zdemontować.”

Do urzędu musimy zabrać następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny pojazdu
  • potwierdzenie wykonania zmian w uprawnionym warsztacie
  • zaświadczenie o przejściu badania technicznego  

 

Stan na dzień 01.10.2020

 

Kurs Zbudujkampera stworzony jest przez Podrozovanie.pl